Wpływ kwasów Omega-3 na organizm.

Wpływ kwasów Omega-3 na organizm.

Ostatnio pisałam o wpływie omeg na mózg, a dzisiaj kilka słów o tym, na jakie jeszcze aspekty funkcjonowania naszego organizmu kwasy omega-3 mają wpływ. A jest tego całkiem sporo!

Jeśli nie widział*ś poprzednich wpisów z serii dotyczącej kwasów tłuszczowych to odsyłam do wpisu o wpływie omeg na mózg i o kwasach tłuszczowych w pigułce.

Wieloaspektowe działanie Omega-3 na nasz organizm.

Wzrok – odpowiada za lepszą ostrość widzenia, widzenie barwne i nocne; DHA jest występującym w największej ilości WNKT w siatkówce oka i stanowi główny materiał budulcowy pręcików i czopków siatkówki.

Układ sercowo-naczyniowy (zwłaszcza EPA) – to działanie przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe, zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca, choroby wieńcowej, arytmii.

Układ immunologiczny – działa przeciwzapalnie, moduluje i wygasza reakcję zapalną m.in. przez wpływ na syntezę mediatorów zapalenia, a także korzystnie wpływa na zmniejszenie występowania chorób przewlekłych o podłożu zapalnym/autoimmunologicznych (łuszczyca, choroba Crohna, reumatodialne zapalenie stawów).

Profilaktyka i leczenie otyłości – wpływa hamująco na lipogenezę, korzystnie na przyspieszenie metabolizmu, zmniejszenie apetytu i zwiększenie uczucia sytości; hamuje rozwój cukrzycy typu 2.

Prawidłowy przebieg ciąży – niedobory DHA w okresie ciąży mogą przyczyniać się do przedwczesnego porodu i niższej masy urodzeniowej.

Zapobieganie chorobom alergicznym u dzieci – odpowiednia podaż omeg w czasie ciąży i pierwszych latach życia przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób alergicznych i zmian atopowych skóry w przyszłości.

Działanie przeciwnowotworowe –omega-3 działa przeciwzapalnie i hamuje mocno prozapalne działanie kwasów omega-6 (zwłaszcza AA), które sprzyja kancerogenezie.

Układ hormonalny.

Będę się do znudzenia powtarzać, ale zadbanie o dostarczenie odpowiedniej ilości omeg z dietą jest bardzo ważne, a już szalenie ważne w okresie ciąży i pierwszych lat życia malucha!


Po więcej treści zapraszam na media społecznościowe (instagramfacebook).

Źródła: Biochemia.Krótkie wykłady. B. Hames, N. Hooper; Rola wybranych czynników żywieniowych w kształtowaniu odporności dzieci, A. Kościej, U. Skotnicka-Graca, I. Ozga, Probl Hig Epidemiol 2017; Żywienie w profilaktyce nowotworów. Część II. Składniki mineralne, witaminy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, probiotyki, prebiotyki, J. Zalega, D. Szostak-Węgierek; Rola kwasów tłuszczowych w żywieniu i zdrowiu człowieka, E. Dybkowska [w:] Znaczenie racjonalnego żywienia w edukacji zdrowotnej, red. A. Wolska-Adamczyk, WSIiZ, Warszawa 2015; Rola kwasów linolowego i α-linolenowego oraz ich metabolitów w utrzymywaniu przewlekłego stanu zapalnego i rozwoju raka jelita grubego, K. Walkiewicz , K. Janion, M. Gętek-Paszek, E. Nowakowska-Zajdel, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2020r., phmd.pl; Suplementacja kwasami omega w różnych chorobach, P. Sicińska, E. Pytel, J. Kurowska, M. Koter-Michalak, phmd.pl; Rola kwasu dokozaheksaenowego (DHA) w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu mózgu oraz siatkówki, K. Stepanow, M. Liput.