Wpływ kwasów omega-3 na mózg.

Wpływ kwasów omega-3 na mózg.

Kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) to długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (long chain polyunsaturated fatty acids, LC-PUFA) z rodziny omega-3.

Są to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które oddziałują na nasz organizm wieloaspektowo, a zadbanie o dostarczenie odpowiedniej ich ilości z dietą jest nie do przecenienia. Przekonaj się sam/a.

EPA i DHA zadbają o dobrostan Twojego mózgu.

Omegi to zdrowa głowa! Prawidłowy rozwój i funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, funkcji poznawczych oraz działanie neuroprotekcyjne.

DHA jest podstawowym elementem budulcowym błon komórkowych neuronów i wpływa na właściwości biochemiczne struktur komórkowych (grubość, integralność, płynność błon, regenerację, transport jonów), a tym samym na neurogenezę, tworzenie bardziej rozgałęzionych, wielobiegunowych neuronów, wzrost kolców dendrytycznych, przeżywalność neuronów, neuroplastyczność, synaptogenezę i neurotransmisję.

EPA wspierając układ sercowo-naczyniowy również działa pozytywnie na mózg poprzez poprawę jego ukrwienia i zwiększenie dostępności substancji odżywczych, np. glukozy.

Omegom przypisuje się pozytywny wpływ na zdolności uczenia się, koncentrację i pamięć oraz utrzymanie zdolności poznawczych przez cały okres życia.

Wykazują również działanie neuroprotekcyjne. Niedobór DHA może zwiększać wrażliwość na występowanie zaburzeń psychicznych i chorób neurodegeneracyjnych. Ma profilaktyczne działanie w depresji, chorobie Alzheimera, demencji, schizofrenii.

Podstawowe informacje o kwasach tłuszczowych znajdziesz w poprzednim wpisie, a w kolejnym powiem nieco więcej o innych aspektach zdrowotnych, na które wpływ mają kwasy tłuszczowe. Po więcej treści zapraszam na media społecznościowe (instagram, facebook).

Źródła: Biochemia.Krótkie wykłady. B. Hames, N. Hooper; Rola wybranych czynników żywieniowych w kształtowaniu odporności dzieci, A. Kościej, U. Skotnicka-Graca, I. Ozga, Probl Hig Epidemiol 2017; Żywienie w profilaktyce nowotworów. Część II. Składniki mineralne, witaminy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, probiotyki, prebiotyki, J. Zalega, D. Szostak-Węgierek; Rola kwasów tłuszczowych w żywieniu i zdrowiu człowieka, E. Dybkowska [w:] Znaczenie racjonalnego żywienia w edukacji zdrowotnej, red. A. Wolska-Adamczyk, WSIiZ, Warszawa 2015; Rola kwasów linolowego i α-linolenowego oraz ich metabolitów w utrzymywaniu przewlekłego stanu zapalnego i rozwoju raka jelita grubego, K. Walkiewicz , K. Janion, M. Gętek-Paszek, E. Nowakowska-Zajdel, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2020r., phmd.pl; Suplementacja kwasami omega w różnych chorobach, P. Sicińska, E. Pytel, J. Kurowska, M. Koter-Michalak, phmd.pl; Rola kwasu dokozaheksaenowego (DHA) w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu mózgu oraz siatkówki, K. Stepanow, M. Liput.