„Uzależniony mózg. Jak wyjść z nałogu, wykorzystując techniki terapii poznawczo-behawioralnej, uważności i dialogu motywującego” S. Glasner – Edwards.

„Uzależniony mózg. Jak wyjść z nałogu, wykorzystując techniki terapii poznawczo-behawioralnej, uważności i dialogu motywującego” S. Glasner – Edwards.

Dzisiaj zapraszam do przeczytania recenzji książki – poradnika „Uzależniony mózg. Jak wyjść z nałogu, wykorzystując techniki terapii poznawczo-behawioralnej, uważności i dialogu motywującego” Suzette Glasner – Edwards.

Lektura tej książki była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Jest to poradnik z ćwiczeniami dla osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków, w którym autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika jak do osoby uzależnionej. Rzadko sięgam po poradniki, więc chwilę zajęło mi przyzwyczajenie się do takiej narracji. Po kilkunastu stronach było już z górki i z zaskoczeniem muszę stwierdzić, że książka ta, choć skupiona na problemie uzależnień, może wnieść dużo również w życie osób nieuzależnionych. W końcu każdy z nas ulega zniekształceniom poznawczym, które prowadzą nas do negatywnego myślenia, doświadcza spadku motywacji i niejednokrotnie podejmuje decyzje powodowany bodźcami, z których istnienia nie do końca zdaje sobie sprawę. Zrozumienie tego, w jaki sposób myślimy i jak to wpływa na nasze zachowanie oraz poznanie technik uważności zwiększa naszą samoświadomość.

Książka krok po kroku przeprowadza czytelnika przez wyboistą, niełatwą drogę do wyjścia z uzależnienia. Prowadzi za rękę, podpowiada, pokazuje na przykładach, zachęca do zaangażowania się w proces i dodaje otuchy w trudniejszych momentach. Czytelnik otrzymuje podaną prostym językiem wiedzę o mechanizmach uzależnienia oraz konkretne narzędzia i umiejętności oparte na dialogu motywującym, terapii poznawczo-behawioralnej oraz uważności. Duża ilość ćwiczeń zawarta w książce pozwala na lepsze przepracowanie materiału, zrozumienie, jak działa uzależnienie oraz uczy, jak reagować na to, z czym przyjdzie się nam zmierzyć w walce z uzależnieniem.

Głównym trzonem książki jest siedem kroków do przezwyciężenia uzależnienia: 1- wzmocnij motywację i zaangażuj się w zmianę, 2- przygotuj się na sukces, 3- stań się ekspertem od samego siebie, 4- reaguj na zniekształcenia poznawcze, 5- zacznij żyć uważnie, 6- odkryj nagrody na nowo, 7-pokonaj emocjonalne wyzwania.

Każdy opisany krok, przypisane do niego ćwiczenia i podane przykłady pozwalają spojrzeć na wiele kwestii z innej perspektywy, zatrzymać się i zastanowić nad emocjami, myślami i zachowaniami, które bardzo często pojawiają się automatycznie i umykają naszej świadomości. Niektóre rzeczy wydają się nam nieistotne, a innych nie zauważamy, a jak się okazuje, mogą mieć ogromne znaczenie tak na etapie powstawania uzależnienia, jak i na etapie zdrowienia. Rozpoznanie tych wszystkich sytuacji (miejsc, osób, emocji), które prowadzą nas do sięgnięcia po używkę, wymaga poznania siebie i refleksji. Tych bodźców wyzwalających wewnętrznych i zewnętrznych jest cała masa: pozytywne emocje, negatywne emocje, konflikty interpersonalne, czy presja społeczna. Warto nauczyć się je rozpoznawać, dzięki czemu łatwiej będzie kontrolować sytuacje, które wywołują pragnienie sięgnięcia po alkohol lub narkotyki. Praca z książką może pomóc w odnalezieniu się w relacji z samym sobą i z osobami w naszym otoczeniu podczas walki z uzależnieniem.

To, co urzekło mnie najbardziej w tej książce, to uderzające od pierwszej strony empatia i zrozumienie dla osób uzależnionych bijące od autorki. Jest wyrozumiała, wspierająca i nieoceniająca. Każda osoba zmagająca się z uzależnieniem znajduje się na innym etapie, dysponuje innymi zasobami i może natrafić na różne trudności, ale najważniejsze jest to, by zdać sobie sprawę z problemu i podjąć pracę nad jego rozwiązaniem. Zachęca do tego, by być aktywnym w procesie zdrowienia.

Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla osób zmagających się z uzależnieniem, zarówno tych korzystających z terapii i innych form wsparcia, jak i tych próbujących zmierzyć się z nałogiem samodzielnie. Niewątpliwie po książkę powinny sięgnąć osoby, które wiążą swoją przyszłość z pracą z osobami uzależnionymi. Dostarcza wiedzy i narzędzi, które będą przydatne w takiej pracy, ale też pokazuje podejście, sposób komunikacji, jakie warto przyjąć pomagając w wyjściu z uzależnienia. To także dobra propozycja lektury dla tych wszystkich, którzy w swoim otoczeniu mają osoby uzależnione. Pomoże lepiej je zrozumieć i podpowie, jak być bardziej wspierającym w tej niełatwej drodze.

Od strony wizualno-technicznej chciałabym docenić dwie rzeczy. Pierwsza to okładka o estetycznej kolorystyce, z ciekawą grafiką, która jest przyjemna w dotyku. A druga rzecz to format książki. Tak na oko jest to mniej więcej format B5, który niewątpliwie sprawdzi się w formule poradnika z ćwiczeniami. Szerokość stron zapewnia komfort przy wykonywaniu licznych ćwiczeń zamieszczonych w książce – łatwo korzystać z miejsca na notatki i wygodnie się pisze. Książka zdecydowanie nastawiona na pracę z nią.