Słowem wstępu.

Słowem wstępu.

Cześć!

Już czas. Zaczął się nowy rok, więc i ja zaczynam swoją internetową przygodę.

Neurolaw.pl i połączone ze stroną media społecznościowe to w zamyśle przestrzeń, w ramach której będę dzielić się tym, co akurat naukowo mnie zajmuje.

Będzie na pewno dużo o budowie i funkcjonowaniu mózgu, podstawach neurobiologii oraz mechanizmach ludzkich zachowań. Wszystko podane tak, by w możliwie przystępny i przyjemny sposób zgłębić tajniki tego, jak działa nasz organizm, w jaki sposób podejmujemy decyzje i co powoduje, że postępujemy w określony sposób. Wiedza ta jest niezbędna, by żyć bardziej świadomie, produktywnie i przede wszystkim w zgodzie ze sobą i swoim organizmem.

Nie zabraknie również tematów łączących neuronauki i prawo (w końcu nazwa strony zobowiązuje). Moim zdaniem prawo jest jedną z tych dziedzin, w których wiedza o człowieku powinna być fundamentem. Jest przecież stanowione i stosowane przez i dla człowieka. Posiadanie przez prawników szerszej wiedzy odnośnie tego, jak działa ludzki umysł i jakie jest podłoże podejmowanych przez nas decyzji, przyczyniłoby się do lepszego wykorzystywania dostępnych instrumentów prawnych, trafniejszych i bardziej adekwatnych rozstrzygnięć, zwłaszcza tam, gdzie oceniamy wiarygodność zeznań, poczytalność, zamiar, stopień demoralizacji, przebieg resocjalizacji, wymierzamy karę lub środek karny, czy kierujemy się dobrem dziecka, a także byłoby z korzyścią dla jakości stanowionego prawa. Lepsze zrozumienie drugiej strony to większa szansa na znalezienie najkorzystniejszego rozwiązania, możliwość przeprowadzenia mediacji, czy owocnego przebiegu negocjacji. A to tylko niewielki wycinek obszarów prawa, gdzie wiedza o mechanizmach ludzkich zachowań może być przydatna. Związek tych dwóch dziedzin to nie tylko kwestia wykorzystywania wiedzy neuropsychologicznej w prawie, ale także pojawiająca się potrzeba uregulowania przez prawo coraz to nowszych odkryć z dziedziny neuronauk (np. stosowanie leków nootropowych).

Brzmi ciekawie? Zapraszam zatem do wspólnego odkrywania zachwycającego świata neurobiologii, kruczków prawnych i poznawania psychologicznych ciekawostek.